
Informacje o nagrodzie
Nagroda została ustanowiona w 2009 r. przez Krakowski Oddział PTH. Patronem jej jest nieżyjący już prof. Tadeusz Słowikowski, czynny nauczyciel, wybitny znawca dydaktyk historii i popularyzator wiedzy o przeszłości, profesor historii WSP w Krakowie, przyjaciel młodzieży. Nagroda przyznawana jest raz do roku i przeznaczona jest dla nauczycieli historii szkół ponadpodstawowych w Krakowie wyróżniających się wybitnymi osiągnięciami w nauczaniu i popularyzacji przedmiotu oraz dziejów i kultury Krakowa.
Nagrodę przyznaje Kapituła, w skład której wchodzą:
a) z urzędu:
– Prezes Krakowskiego Oddziału PTH
– Dziekan Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego
– Przewodniczący Rady Dyscypliny Historia Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
– Dyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego
– Dyrektor Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
– przedstawiciel Fundatora Nagrody – Prezydenta Miasta Krakowa;
b) do 9 członków wybranych przez Zarząd Krakowskiego Oddziału PTH, spośród których minimum 3 to nauczyciele historii szkół ponadpodstawowych Krakowa, w tym minimum 1 Laureat wcześniejszych edycji Nagrody.
Zgłoszenie powinno składać się z:
- wypełnionego i podpisanego przez dyrektora szkoły kwestionariusza aktywności nauczyciela,
- opinii samorządu szkolnego na temat kandydata,
- innych dokumentów potwierdzających aktywność dydaktyczną i popularyzatorską nauczyciela.
Nagroda jest przyznawana corocznie jednemu z nauczycieli szkół ponadpodstawowych Krakowa, na podstawie osiągnięć zakończonego roku (szkolnego), z uwzględnieniem całokształtu działalności w latach poprzednich. Prawo zgłaszania kandydata do Konkursu im. T. Słowikowskiego przysługuje Dyrekcji szkoły, w której jest on zatrudniony. Prócz opinii dyrektora, istotną rolę przy przyznaniu nagrody pełni również opinia samorządu uczniowskiego. Ocenie Kapituły podlegają w szczególności: formy prowadzenia lekcji, innowacyjność stosowanych rozwiązań dydaktycznych, stosunek do uczniów, praca pozalekcyjna (np. udział uczniów w konkursach i olimpiadach, lekcje muzealne lub archiwalne), prowadzenie projektów edukacyjnych lub uczestnictwo w nich, aktywność w stowarzyszeniach naukowych, kulturalnych czy popularyzujących historię, a w szczególności – w Polskim Towarzystwie Historycznym.
Honorowy patronat nad Konkursem objął Pan Prezydent Miasta Krakowa, dr Aleksander Miszalski, który jest też fundatorem Nagrody.
Regulamin Konkursu im. Tadeusza Słowikowskiego
List do Dyrektorów szkół ponadpodstawowych Krakowa
Laureatami poprzednich edycji Nagrody byli:
– Edycja I (2009): mgr Józef Jaworski (V LO w Krakowie)
– Edycja II (2010): dr Czesław Wróbel (XIV LO w Krakowie; obecnie VI LO)
– Edycja III (2011): mgr Ludmiła Okrzesik (VIII LO w Krakowie)
– Edycja IV (2012): dr Stanisław Garlicki (V LO w Krakowie)
– Edycja V (2013): mgr Grzegorz Urbanek (I LO w Krakowie)
– Edycja VI (2014): mgr Wojciech Rak (VI LO w Krakowie)
– Edycja VII (2015): mgr Zdzisław Bednarek (III Społeczne LO im. Juliusza Słowackiego w Krakowie)
– Edycja VIII (2016): mgr Rafał Kobylec (V LO w Krakowie)
– Edycja IX (2017): mgr Grzegorz Szymanowski (XXI LO w Krakowie)
– Edycja X (2018): mgr Karolina Jedynak (X LO w Krakowie)
– Edycja XI (2019): mgr Andrzej Górniak (III LO w Krakowie).
– Edycja XII (2020): dr Olga Błyskal (II LO w Krakowie)
– Edycja XIII (2021): mgr Grażyna Mazur (IV LO w Krakowie)
– Edycja XIV (2022): mgr Paulina Dominik (X LO w Krakowie)
– Edycja XV (2023): mgr Robert Pletnia (IV LO w Krakowie)
